Wayan, Ketut nebo Nyoman.

Jakmile přijedete na Bali, začnete si dříve nebo později všímat jedné věci. Skoro všichni balijci – a je jedno, jestli se jedná o ženy nebo muže – se vám představí jako Wayan, Ketut nebo Nyoman.

Náhoda? Nemyslím si!

Časem si nutně začnete myslet, že si z vás dělají legraci (ruku na srdce – kolikrát jste pro srandu naučili nějakého cizince místo ,,Jedno pivo prosím“, nějakou sprosťárnu?). Onehdá nám to vysvětlil náš kamarád Wayan (kdo čte příspěvky na facebooku, ten už ho zná).

Balijci se totiž se jmény nepářou! Prvorozené dítě se prostě vždycky jmenuje Wayan, Gede nebo Putu. Holka nebo kluk, na tom nesejde. Druhé je pak pojmenováno Made, případně Kadek. Třetí potom bude jistojistě Nyoman či Komang a čtvrté Ketut. A když je dětí víc? Není problém. Páte je prostě zase Wayan (případně Wayan Balik, což vlastně znamená ,,Další Wayan“) a dál už to znáte.

Každé jméno má navíc svůj význam.

Wayan například pochází ze slova ,,Wokalayan“, což znamená ,,nejvyspělejší“. Made, ze slova ,,Madian“ zase  ,,prostřední“. Jméno Nyoman je převzato ze slova ,,Uman“ neboli ,,poslední“. Podle balijců má totiž ideální rodina 3 potomky. Přijde-li čtvrtý, je brán jako takový bonus. Jméno Ketut pochází z původního ,,Kitut“a může představovat něco jako ,,ten nejsladší“.

Mnoho balijců dává svým dětem ještě druhé nebo třetí ,,hindu“ jméno, které má dítěti do života přinášet nějaké pozitivum navíc. Tak například hodně oblíbené je Dewi, neboli ,,Bohyně“. Jednu takovou Bohyni máme za kamarádku. Dělá nám hindu ,,obřady“ kolem baráku (abychom měli štěstí a aby vyhnala zlé duchy) a vy jí můžete vidět na ůvodní fotce. Nebo taková Setiawan – v překladu ,,Věrnost“. Hezké, že?

Tak co říkáte, nemají to nakonec balijci jednodušší?

Abych ale byla přesná. U výběru jmen hraje roli také kasta, ke které rodina patří. Zdaleka nejrozšířenější je kasta Šúdry (dělníci, řemeslníci). Proto právě potkáte nejvíce Wayanů:). O kastách ale zase někdy jindy!

Klára

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s