My a Canggu

Utíká to rychle! Na Bali jsme už přes čtvrt roku a já jsem každým dnem vděčnější, že jsme si pro život vybrali právě to místo, které jsme si vybrali. Tím místem je Canggu. Na první pohled menší, obyčejná vesnička, která je pro nás ale kouzelná a nic nám tu nechybí. A proto si říkám, že by neškodilo vám o Canggu prozradit pár drobností. Co tu máme rádi a co bychom naopak oželeli? Pojďme na to.

Nejprve kde Canggu vlastně hledat? Leží na jiho-západě ostrova, v podstatě mezi známým vodním chrámem Tanah Lot a ještě známější Kutou. Lokace je to bezesporu velmi výhodná. Žijete totiž v klidu, na vesnici, ale zároveň to máte půl hodinky do velkého města. Když tedy máte o něj zájem. My tedy většinou ne, ale je pravda, že se tam dobře nakupuje a je fajn si sem tam zajít třeba do kina. Dalším plusem, který stojí za zmíňku je (i přesto, že ji doufám nebudeme vůbec nikdy potřebovat) půl hodinku vzdálená nemocnice a spousta menších klinik. Fajn je i fakt, že z Canggu se dobře vyráží na výlety. Především na jih a do Ubudu a okolí. A Ubud, ten my máme taky moc rádi.

A co na Canggu vážně milujeme?

Rýžová pole. Různě zelená, různě velká ale hlavně všudypřítomná!

Surfing a všechno kolem něj! Pláže v Canggu jsou totiž pro surf snad přímo stvořené. Vlny pro všechny, teplé moře, prostě paráda. A tak ikdyž třeba nesurfujete, je tu rozhodně pořád na co koukat. Nejradši máme pláž Batu Bolong.

Atmosféru. Canggu má totiž atmosféru skvělou. Opravdu přátelskou, uvolněnou a to nás hrozně baví.

Vybavenost, na tu nesmíme zapomenout. Canggu ačkoliv je pravou vesnicí, je taky vesnicí skvěle vybavenou. Najdete tu úplně vše, co k životu potřebujete. Od supermarketu, přes kadeřníka, fitka nebo aquapark, až po školky. Prostě všechno. A přitom tu pořád cítíte lokálního ducha. Jednoduše perfektní!

Klid. Ačkoliv máme v Canggu všechno výše zmíněné, je to tu pořád klasická vesnice. Ráno nás budí kohout od sousedů, sem tam se poperou kočky, pohádají se sousedovic děti…jinak nic zásadního. Na zahradě máme přímo božský klid. Jen šplouchání bazénu, šumění listí ve větru a cvrlikání ptactva. Cítíme se tu vlastně jako někde na chatě.

Restaurace, bistra a warungy! V Canggu si přijde na své vážně každý. My tedy obecně preferujeme warung (místní bistro s indonéskou kuchyní). Máme tady ale opravdu všechno možné. A pro všechny. Jste vegan, paleo, máte chuť na pizzu nebo třeba sushi? Máte jen 5 minut času a preferujete si koupit v rychlosti něco na ulici? Není problém. A kvalita jídel je tu, obecně vzato, vážně skvělá. Pochutnáte si skoro zaručeně.

Nákupy potravin. Což nám tedy krásně navazuje na ty restaurace, že? Nakupuje se tu báječně. Využít můžete služeb supermarketu se západními potravinami nebo lokální trhy a stánky a potravinami místními. V nabídce jsou pochopitelně i různé obchody s bio, raw a bezlepkovým zbožím. Vlastně je tu najdete lépe, než kolikrát v ČR. A to se vyplatí.

Západy slunce. Ty jsou na Canggu snad to nejkrásnější. Večerní atmosféra na pláži je navíc opravdu pohádková. Všude pobíhající děti, psi, dospělí. Místní, cizí…všichni se skvěle baví.

Večerní zábavu. Jasně, přijeli jsme sem z Prahy, abychom si oddychli od shonu a ruchu. Co si ale budeme povídat. Nejsme zrovna typy, které by dlouhodobě vydržely žít někde na samotě u lesa. Občas si vyrazíme rádi a v Canggu je vždycky kam. Plážové i jiné bary nebo letní kino, se vám tu už o zábavu postarají. Zavírá se navíc sympaticky už v 1 hodinu ranní, jelikož v Canggu jste obvykle hlavně kvůli surfu. A surfuje se nejvíc brzy ráno. Není tedy zvláštností, jít do baru navečer a odcházet o půlnoci. Ráno se vzbudíte čerství a celý den máte před sebou. Co víc si můžete po večírku přát. Trváte-li ale mermomocí na mejdanu celonočním, není nic jednoduššího, než si vzít taxi do vedlejšího Seminyaku nebo Kuty.

Internet! Připojení tu funguje výborně a pro mě je tohle při dlouhodobém pobytu zkrátka zásadní. Nevím, jak vy, ale já si jednoduše nedovedu představit, že bych tu někde pobíhala s noťasem a ,,lovila“ signál.

A to nejlepší na konec! Lidi! Obyvatelé Canggu jsou totiž skvělí. Ať už místní nebo náplavy, jsou fajn skoro bez výjimky. A toho si moc ceníme.

Abychom byli ale spravedliví, chce to prásknout i nějaké mínusy.

Doprava. V Canggu je doprava občas docela dost hektická. Naštěstí jen občas a jen v některých úsecích.

Na Canggu je ale bohužel jedna věc fakt ošklivá. Je to pokrok. Stavby vám tu rostou doslova před očima. Pochopitelně. Je to krásná lokace, jezdí sem víc a víc lidí a vesnice se tomu přizpůsobuje. A tak se trochu bojíme, že tu za pár let už nic moc hezkýho nezbyde…Držme tedy palce krásnému Canggu, aby ten pokrok, co ho běžně nezastavíš, byl pro tentokrát milosrdný. A tohle místo aby zůstalo napořád tou naší, kouzelnou vesnicí, se sousedovic kohoutem místo budíku.

 

Klára

 

4 thoughts on “My a Canggu

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s