Terapie Asií

Život v cizině je bezesporu trochu něco jiného, než život doma. Život v cizině na vás proto zcela jistě zanechá nějakou tu stopu. Na vás, na jiných a na mně taky. Opustíte svojí komfortní zónu a otevřete se změnám. Co vám budu povídat, ze začátku to není žádná sranda. S odstupem času jste za to velmi vděční. Tomu, co se děje aktuálně mně bych mohla říkat ,,Terapie Asií“ nebo třeba ,,Co se na Bali naučíš, v životě jako když najdeš“.

Víte, já věřím, že dlouhodobý pobyt v cizině by měl být skoro povinný. Nejlíp mezi střední školou a vysokou (možná totiž zjistíte, že pro vás bude ta vysoká v životě úplně zbytečná). Zkušenosti a zážitky, které na cestách získáte, jsou nenahraditelné. Získáte rozhled a nadhled, velkou dávku samostatnosti a tolerance. A tím rozhodně nekončíme. Pokud navíc nejste zrovna klidný typ od přírody (máte sklony k rozčilování se? Netrpělivosti? Přílišné kritice vůči ostatním i sobě? Někdy bez přehánění cítíte mrtvici na krku? Musíte s tímhle svým ,,já“ léta pracovat, jinak by bylo už dávno po vás nebo po vašem okolí? Pak vítejte v klubu..:)), takový delší pobyt na vhodném místě, vám může výrazně prospět.

Chcete vědět, co konkrétně vás takové Bali může naučit za pouhé 4 měsíce? Ano? Pak čtěte dál.

 1. Trpělivosti. Ve velkém. Ze začátku budete mít občas jiná očekávání, než jak bude skutečně vypadat realita. Především, co se spolehlivosti lidí týče. Například čas tu nehraje příliš velkou roli. A tak budete hodně čekat a budete potřebovat hodně trpělivosti. Nemáte? Naučíte se.

 2. Usmívat se na lidi. Jasně, budete-li se v Praze na každého usmívat, pravděpodobně vás budou mít za blázna. My Češi jsme obecně vzato trochu zamračenej národ. Balijci jsou oproti tomu velmi usměvaví. Chcete být milí? Chcete aby oni na vás byli milí? Usmívejte se. Vrátí se vám to mnohonásobně. A věřte mi, ten život je s úsměvem mnohem hezčí. Já to při nejbližší příležitosti vyzkouším i v těch Čechách. Ať si myslí kdo chce, co chce.

 3. Toleranci a respektu. Tak například mentalita. Ta je tu opravdu výrazně odlišná. Vyžaduje to někdy notnou dávku tolerance, pochopit ji. Nejste k tomu ochotní? Budete se tu trápit a nebo můžete jet naštvaní domů. Nebyla by to ale škoda? Hlavně pro vás, jako pro člověka? Věřte, že byla. Respekt je tu též zcela zásadní. Jako krásný příklad poslouží náboženská různorodost. Máme tu hinduisty, muslimy, budhisty i křesťany. Všichni se vzájemně respektují a slaví společně svátky. Na rozdíly se tu zkrátka nahlíží jinak. A my se podle mě máme hodně co učit!

 4. Neřešit tolik, jak vypadáte. Ze skříně obyčejně vezmete, co vám přijde pod ruku. Hlavní je, aby vám nebylo vedro. Oblečení tu zkrátka není tak zásadní. Ani vlasy. A už vůbec ne make up.

 5. Snížít si nároky. Potřebujete v bytě životně nutně vanu (ehm, těší mě…Marvanová..)? Přes to vlak nejede? Po nějakém čase v Asii budete rádi za sprchu. Jakoukoliv, ze které teče normálně voda.

 6. Vážit si lidí. Nových, kteří jsou tu pro vás teď a tady. Třeba jen na krátko, ale jsou. Inspirují vás, dodávají vám sílu, můžete se na ně spolehnout. Ještě víc však těch starých, kteří při vás stojí a jsou vám oporou celou dobu. I teď, když jste daleko. A nejvíc? Partnera. Jede v tom od začátku s vámi. Taky musel opustit tu svojí bublinu. Komfortní zónu, kde občas může být trochu nuda, ale jinak je tam vlastně dobře. Sdílíte nejen zážitky a radosti, ale taky spoustu starostí. Život na cestách je vlastně samá zkouška nebo lákadlo. Je tu stále? Asi si ho vezměte.

 7. Strachu z českých pavouků! Bojíte se jich? Přijeďte. Jakmile uvidíte párkrát pavouka jako dlaň, to co na vás bude čekat doma, už vás fakt nerozhodí. Vůbec. Mimochodem on je tu celkově hmyz tak nějak mnohem větší.

 8. Ekologii. Nikdy jsem nebyla přímo ,,eko – typ“. Až ale na vlastní oči uvidíte, co dovede plast způsobit přírodě. Až uvidíte, jak se zeleň bleskově mění v zástavbu. Jak se vaše oblíbená, klidná pláž mění na ,,pseudoibizu“. Až uvidíte mizet prales…Trochu se vám změní názory.

 9. Radovat se z maličkostí a žít v přítomnosti. Dneska je krásně? Paráda! Pláž nebo výlet čeká. Prší? Taky paráda! Konečně si pustíme přes den nějakej film. Juuu viděl jsi toho velikýho motýla?? Nebo tu krásnou cibetku na zahradě? Není skvělý, že jsou dneska ty vlny tak malý? Není skvělý, že jsou ty vlny dneska tak velký? Jo. Budete to vlastně trochu návrat do dětství. A to je přece nádhera.

 10. Podnikavosti. Balijci jsou velmi, velmi podnikaví. Už odmalička. Ta jejich podnikavost je navíc dost nakažlivá. Plus pro vás. A ve spojení s inspirací, kterou získáte s novým prostředím a lidmi? Možná životní výhra.

 11. Chodit spát a vstávat brzo. Ono když se setmí v půl sedmé, v deset máte půlnoc. A ráno klidně vstanete v 6.

 12. Cizím jazykům. Je to v podstatě jazyková škola gratis. Při delším pobytu totiž přirozeně z lokálního jazyka minimálně něco pochytíte. Pokud se ho rovnou nenaučíte úplně. Navíc skvěle vypilujete i angličtinu, která je tu používaná též na denní bázi. Pokud máte zahraniční hosty, často se vám naskytne několikadenní (či týdenní) možnost konverzace v různých jazycích. I v těch, které jste za poslední roky prakticky vůbec nepoužili. Skvělé, ne?

 13. Získat kontakty a přátele. Často se vám z hostů nebo z lidí, které potkáte, stanou přátelé. Po celém světě. Co víc si můžete přát.

 14. Pozitivní přístup. My Češi míváme mírné sklony k negativnímu myšlení a vidění světa. Internacionální prostředí vás nakazí pozitivitou! Což ve výsledku zlepší váš život. Bez diskuze.

 15. Bali vás taky naučí, že ta naše malá republika (nebo jsme ještě republika, teď když jsme ,,Čechie“, že jo :))) vůbec není špatná. Máme výbornou životní úroveň. Poměrně jednoduchý život. Máme léto a máme i zimu. Máme sníh. Máme hezkou přírodu. Lesy, hory, jezera, rybníky. Rostou nám v ní houby, třešně, maliny a borůvky. Netrpíme příliš na přírodní katastrofy. V obchodech je všechno. Je u nás bezpečno. Můžeme cestovat. Pravda, hůř se nám na to cestování vydělává, ale zdaleka se nedá říct, že špatně. Máme skvělé zdravotnictví. Máme sociální systém, ať je jakej je. Máme velkej smysl pro humor. A tak si, přátelé, nemáme vůbec, ale vůbec na co stěžovat. Ikdyž k tomu máme trochu sklony. A já se už teď těším do Čech na dovolenou!

 

 

Klára

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Terapie Asií

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s