Motorkář

Kdo mě sleduje i na facebooku, ten ví, že mám zásadní novinku. Stala jsem se totiž skutečnou účastnicí silničního provozu na Bali a naučila se konečně řídit skútr. Asi vám to bude připadat směšné, ale mě to stálo – jakožto osobu motorky nemilující – asi hodinu práce, velkou dávku odhodlání a hlavně pěkný nervy (včetně oparu a dvou aftů na důkaz těch nervů). Pro Kubu to zase znamenalo dost vysvětlování, zachování ledového klidu, patřičnou motivaci, pár minut strachu a nakonec asi pořádnou úlevu. Nicméně. Teď, když už je ze mě ,,motorkář“, vnímám zase malinko jinak balijskou dopravu a že je to někdy opravdová sranda vám asi nemusím říkat.

Balijci jsou totiž prazvláštní řidiči. Jezdí bez pravidel, ale jezdí s úsměvem. Jezdí z našeho pohledu nebezpečně, ale nic se jim nestane. Mají to prostě jinak a vy byste to museli vidět, abyste přesně věděli, o čem mluvím. Pokusím se vám to teď, pro zábavu, alespoň lehce nastínit. Je to s nimi asi takhle.

Dovedou jet někdy neuvěřitelně pomalu (říkám já, která jezdím průměrně 30). Když je pak ale chcete předjet, začnou vedle vás zásadně zrychlovat. A někdy vytlačovat do protisměru. Určitě ne schválně.

Řidiči aut rozhodně žijí v domění, že jim na motorce musíte vždycky uhnout. Ikdyž vy jedete úplně plynule a úplně vlevo, kdežto oni tam kličkují a jedou jako magor.

Oni Balijci obecně rádi kličkují. Až máte kolikrát pocit, že musejí mít trojku pod kůží. A moc bych se nedivila, kdyby ji fakt měli.

Přednosti v jízdě se udílejí úplně zásadně na základě dohody. Nějaká hlavní nebo vedlejší silnice? Přednosti zprava? Pfff..

Balijci rádi vjíždějí z bočních ulic v plné rychlosti na silnici. No a čekají, že je uvidíte a zpomalíte.

Když z takové boční uličky couvají s autem (když už to teda umí – většinou ne), nevidí vůbec na silnici. A couvají celkem rychle. No a pochopitelně čekají, že je uvidíte a zpomalíte.

Mimo ostatních řidičů je třeba se vyhýbat chodcům skákajícím do silnice s nataženou rukou (na znamení, že máte zastavit) a v neposlední řadě všudypřítomným psům a slípkám. Tady je to prostě jejich rajón. A dají vám to jasně na jevo. Neuhnou. Přejet takové zvíře by ale znamenalo obrovskou tragédii (to víte – karma, reinkarnace..). Takže přátelé – jako ostříž!

Jedou-li z kopce, tak na to zásadně šlápnou! Aby mohli před první zatáčkou zase řádně dupnout na brzdu.

On je tu styl ,,brzda – plyn“ vůbec hodně oblíbenej.

Neumějí používat blinkr. Často ho nepoužijí vůbec a když už na něj dojde, téměř vždy ho zapomenou vypnout. Blikají tak dalších 5 minut jízdy. Což vlastně vidím jako jednu z nejnebezpečnějších věcí, kterou na silnici vyvádějí.

Troubení tu rozhodně nefunguje jako ,,výhružka“. Troubí se tu pořád. Nejčastěji proto, aby o vás ostatní řidiči věděli. Budete předjíždět? Troubíte. Máte zájem jet na křižovatce první? Troubíte taky. Zdá se vám, že řidič před vámi není dost ve střehu? Potrubte si na něj trošku. A víte co? On tenhle systém až překvapivě dobře funguje.

Pak tu taky máme několik speciálních důvodů k použití klaksonu navíc: Projíždíte například kolem chrámu? Troubíte. Stejně jako před mostem. Tedy v případě, že chcete v blízké době potkat nějakého přítele. A tak dále…a tak dále.

Balijci neumějí řadit. Fakt vůbec. Někdy se až divím, že to ta jejich auta vydží.

Balijci obecně neumějí ani parkovat a couvat. Zaparkují tam, kde se zdá být místo a kde se jim chce. Třeba na silnici před barákem. Ostatní je jednoduše objíždějí. A je to úplně v pohodě.

Skútr je neskutečně hospodárné vozítko. Při tuzemské ceně benzínu vás provoz vyjde asi na 50,- Kč týdně (v ČR tipuju jednou tolik? Kdybych jen tušila, kolik přesně stojí doma benzín…Ale i tak, dobrý ne?).

Jste-li žena, kolemjdoucí a ostatní řidiči vás zdraví, usmívají se a berou na vás větší ohled (ikdyž je zrovna kolemjdoucí nebo ,,spoluřidič“ taky žena).

Neexistuje tu rozčilování se. Nikdy, nikde a tak ani na silnici. Což je velmi příjemné. Když něco provedete, nikdo se nezlobí. Naopak se všichni zasmějí nebo aspoň usmějí. Jste-li žena, usmívají se tak nějak soucitně.

Podtrženo a sečteno – většina balijských řidičů nemohla autoškolu vidět ani z dálky. Nejhorší ze všech místních řidičů jsou pak děti (!) a (skoro) všichni řidiči aut. U nás by se většina vybourala asi za dvě minuty. Přesto všechno to tady takhle funguje a nehodovost je nízká. Pokud jste žena, máte výhody a jste vlastně docela oceňována za svůj výkon, ať je jakej je! Tudíž se vůbec nestresujete a celkem si to ve finále i užíváte. A to se vyplatí.

 

 

P.S.: Získali jste po přečtění pocit, že byste to tu na motorce třeba nezvládli? Můžu vás ujistit, že zvládli. Dokážu to já, takže to dokáže stoprocentně každej!

 

Mějte se hezky! A řiďte v klidu.

 

Klára

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s